Monday, January 18, 2010

NR 7


jätk . A. Gailit "Purpurne surm"

Kuidas autor kujutab jumalikku ja kuidas kuratlikku?

JUMALIK
vaikus, muld, metsa kohin, vee vahuline voolamine, orgude vaikne sügavus, puu, kivi, igavene õndsus ja elu

Jumala jalad on paljad, seepärast võib lõõmaval asfaldil karelda üksnes saatan oma kapjega.

KURATLIK
trummimäng, börs, rulett, võidusõit, ball, karneval, ajalehed, romaanid, luulekogud, kino, suitsud, alkohol, kuriteod, sõjad, vabrikud, kartus, surm


***

Friedebert Tuglas "Poeet ja idioot"

Peategelase kirjeldus:
Ormusson oli suur romantik ja poeet.
Ta ahmis ikka enam ja enam,
- armastust, kunsti, naisi, lillesid, - ikka küllastumatu, ikka rikas, ikka pillates.
Kuid see ümbrus oli teda näind ka ahastavat elu ja kunsti suures heitluses, mil ta hinge kandis kohutav askees. Ta oli kui munk, keda mattis sügismust öö ta kongis, täis kohutavaid nägemusi ning meeleheidet.
Nüüd vaatas ta väsinult ja nukralt alla linnale.
Ta unustas viha ja vastikuse mudaste tänavate ning tuimade inimeste vastu. Ainult mitte neid inimesi näha! mõtles ta. Mitte tunda nende rumalust enese ümber, mis tõi otse füüsilist valu!


Kuidas reageeriksin mina Kobrase jutule?

Aga Kobras rääkis. Ta oli joovastuses. Ta kõneles kui unes. Ta haaris aegajalt Ormussoni kätest kinni, vahtis omil hullumeelse silmil ta näkku ning sosistas hingeldades.
...
Ta kähises:
"Ja nüüd ütlen ma sulle oma mõtte: me asutame uue usu, uue religiooni, uue kiriku. See oleks Saatana Kirik. Tahad sa? Tahad sa?"
...
Ormusson vabises närvipingutusest. Ta oli kuuland lõpuni oma uudishimu ja rahuldand võikuse tarbe. Nüüd oleks ta tahtnud minna, valgusse, inimeste hulka
- isegi nende inimeste hulka, kes askeldasid sääl all. Oh, oli nii umbne, nii pööritav, nii karmune selle hullu seltsis!


Loe meie rahvaluulet, ja sa näed! Millised kogud vanapagana, tondi ja krati jutte! Mis võiks kristlik rahvaluule asetada selle kõrvale!
See on tõsi, et krati ja vanapagana jutte on palju, kuna kirikus nagunii käidi ja jumal oli tähtsal kohal, siis pakkus inimestele huvi ka vastupidine, jumala teine pool. Kuna kirstlikku juttu saadi koolist ja muust õppest piisavalt, siis ei hakatud lisaks ka kristlikku rahvaluulet tegema.

vahekord Jumalaga on külm-ametlik, väljaspool aega ning ruumi
Jumalaga ongi keeruline kontakti saada, sest ta ei anna endast märku. Sellespärast inimesed kahtlevadki jumala olemasolus, et pole teda näinud, et pole talle erinevaid kujusid andnud, kuid kuradiga on nad seda teinud.

Kuna Jumal enese kindlate piiridega on ümbritsend ja igaüht nende muutmise eest kõige valjemalt nuhtleb, siis on Kurat salliv ning häätahtlik.
Miks arvatakse, et jumal ei ole salliv ja häätahtlik, mina arvan küll, et ta seda on. See on hullu väljamõeldis.Mis iseloomustab kuradit ja mis jumalat?

KURAT
- tema kohta on rahvasuus palju nimesid ja lugusid
- kurat olevat üks meie seast, kuradit saab isiklikult tunda
- individuaalne, mitte kollektiivne nähtus
- vaenu ja vale isa
- salliv ja heatahtlik
- armulik ja pikameelne

JUMAL
- kristlikku rahvaluulet pmst pole
- vahekord temaga on külm-ametlik, väljaspool ruumi ja aega
- sallimatu egoismiga
- tema riik on vaimust vaeste pärast

Jumal lõi ilma ja jäi magama. Kurat lõi ilma ning jäi mõtlema.

No comments:

Post a Comment